۱۲ نکته که باید درباره بازی Stray بدانید

Saeed 1401/05/09

۱۲ نکته که باید درباره بازی Stray بدانید

بازی ماجراجویی گربه‌ای استودیو BlueTwelve و کمپانی Annapurna Interactive مدتی است که مورد تمرکز مردم قرار گرفته است و قطعا ایده منحصر به فرد بازی عامل بزرگی در این امر بوده. اکنون که بازی منتشر شده است، ما قصد داریم به جزئیات کلیدی که باید در مورد این بازی بدانید، نگاهی بیندازیم.

ایده کلی بازی

قطعا چیزی که باعث محبوبیت بازی Stray در بین مردم شده، این است که شما به عنوان یک گربه به دنیا نگاه می‌کنید. اما ایده کلی وقتی جذاب‌تر می‌شود که شما بیش‌تر در موردش بدانید. شما فقط نقش یک گربه در یک دنیای معمولی را ندارید. دنیایی که شما درش بازی می‌کنید، یک شهر عجیب و غریب خراب شده سایبرپانکی است که شهروندان آن را ربات‌ها تشکیل داده‌اند. در کنار این‌ها، این شهر گذشته رمزآلودی نیز دارد. پس از اینکه از خانواده گربه‌ای خودتان جدا می‌شوید، خودتان را گرفتار در شهر می‌بینید. شما باید بر خطرات غلبه کرده، گذشته شهر را کشف کنید و راهی برای برگشتن به دوستان گربه‌ای خود بیابید.

 

ربات B-12

گربه ولگردی که می‌بینیم، شخصیت اصلی بازی Stray و چیزی‌ است که شما در نقش آن بازی خواهید کرد، اما شما تنها شخصیت اصلی در این بازی نیستید. چراغ‌قوه این گربه تنها،‌ B-12، است. یک ربات پرنده که در طول سفر‌هایتان شما را همراهی خواهد کرد. B-12 به شما برای تعامل با ساکنین این شهر، ترجمه مطالب، ذخیره آیتم‌های بازی و تامین نور در شب، کمک می‌کند. این ربات نه تنها از لحاظ داستانی، بلکه از نظر گیم‌پلی نیز، از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

ربات‌ها

در حین اینکه در این شهر عجیب غریب به ماجراجویی می‌پردازید، با شخصیت‌های زیادی روبرو می‌شوید، که به شکل جالبی، هیچ کدامشان انسان نیستند. دنیای بازی Stray پر از ربات‌های انسان نمایی است که همچون انسان‌ها رفتار می‌کنند، لباس می‌پوشند، حرف می‌زنند و …. اما ربات‌های متفاوت، با شما رفتار‌های متفاوتی دارند و همه آن‌ها دوستانه نخواهند بود. ولی یکی از شخصیت‌های رباتی‌ای که استودیو  BlueTwelve درباره آن صحبت کرده بود، مامان‌ بزرگ (Grandma) است که رفتار بسیار دوستانه‌ای با شما دارد. این شخصیت عاشق بافتنی است و با لباس بافتن از قطعات یدکی، به جامعه ربات‌ها کمک می‌کند.

 

Zurk ها

ربات‌ها تنها ساکنین دنیای بازی Stray نیستند. در واقع، این موجودات در زنجیره غدایی هم قرار ندارند. به نظر می‌رسد که دشمن اصلی شما در بازی، زرک‌ها (Zurks) باشند. زرک‌ها موجوداتی کوچک و تپلی هستند که به صورت گله‌ای به شما حمله کرده و شما را از بین ‌می‌برند. به عنوان یک بازی ماجراجویی، مسلم است که بازی Stray روی مبارزه کردن تمرکز ندارد، اما ربات B-12 تا حدی به شما برای مبارزه با این موجودات، کمک می‌کند. با این وجود شما باید به صورت مخفیانه و با چالاکی بالایی از کنار آن‌ها بگذرید. خوشبختانه به عنوان یک گربه، شما از این مهارت‌ها بی نصیب نیستید.

 

پاز‌ل‌ها و گشت‌ و گذار‌ها

به نظر می‌رسد که بخش عمده‌ای از گیم‌پلی بازی Stray، پازل و گشت و گذار است. در بحث پازل، حل معما‌های محیطی بخش مهمی از تجربه بازی است و ربات B-12 ابزاری برای کمک به شما خواهد بود. در مورد گشت و گذار، بازی Stray نسبتا از نظر طولی کوچک است و بازیکنان را به گشت و گذار در محیط‌های عمودی زیاد خود، تشویق می‌کند تا بتوانند محیط‌های دلخواه خود را کشف کنند. در همین حین، بازی دارای عناصر نیمه جهان باز است که هر از گاهی باز شده و به بازیکنان این امکان را می‌دهد که در کنار گشت و گذار، فعالیت‌های جانبی را انجام داده و با NPC ها صحبت کنید که قطعا جالب است.

 

پلتفرمینگ

بازی Stray یک بازی ماجراجویی است، اما پلتفرمینگ زیادی نیز در آن دخیل است. حرکت بازیکن در بازی به این واقعیت که به عنوان یک گربه بازی می‌کند، وابسته است، بنابراین پریدن از روی شکاف‌های وسیع  با به بالا، مشکل چندانی نخواهد بود. با این حال، پلتفرمینگ واقعی نیست. بازیکن برای پرش‌ها زمان بدی ندارد و قادر نیست که مسافت پرش دلخواه خود را داشته باشد، و در کل، دامنه شکست صفر است و کاربر با پرش‌های اسکریپت شده مواجه می‌شود.

 

چیزای گربه‌ای

همانطور که گفته شد، بخش بزرگی از جذابیت بازی Stray این است که شما به عنوان یک گربه بازی می‌کنید و به نظر می‌رسد که بازی به شما این اجازه را می‌دهد تا تمام کارهایی را که گربه‌ها دوست دارند، انجام دهید. این بدان معناست که می‌توانید چیزها را از روی تاقچه‌ها به پایین بندازید، خودتان را به پاهای ربات‌ها بمالید، مبلمان، فرش‌ها، دیوارها و سطوح دیگر را ناخن بکشید، خم شوید و روی تشک‌ها بخوابید و البته مهم‌تر از همه، میو میو کنید. یک دکمه اختصاصی «میو» در بازی Stray وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن هر زمان که بخواهید، میو کنید.

 

خاطرات

کشف رازهای عجیب شهر سایبری بازی Stray، یکی از بزرگ‌ترین ستون‌های داستان بازی است و برخی از آن‌ها با گشت و گذار و محتوای اختیاری نیز مرتبط خواهند بود. به عنوان مثال، در سرتاسر بازی، خاطراتی را خواهید یافت که با یافتن آنها، قفل داده‌ها در ربات B-12 باز شده و به سؤالات مختلف در مورد دنیای بازی پاسخ می‌دهد. اطلاعاتی مانند اینکه قبل از ظهور ربات‌ها چه کسانی ساکن این شهر بودند یا اینکه علی‌رغم اینکه نور خورشید وجود ندارد، چگونه گیاهان رشد می‌کنند. این خاطرات ظاهراً کمک زیادی به جهان‌سازی بازی Stray خواهند کرد.

 

پشتیبانی از دوال سنس

اگر می‌خواهید بازی Stray را روی کنسول پلی استیشن 5 اجرا کنید، می‌توانید از ویژگی‌های کنترلر دوال‌ سنس، مانند بازخورد هپتیک و تریگر‌های تطبیقی، که به روش‌های مختلف استفاده می‌شوند، نیز لذت ببرید. شاید با در نظر گرفتن اینکه بازی، آنچنان مبارزه‌ای ندارد، فکر کنید که فضای زیادی برای استفاده از این ویژگی‌ها وجود نداشته باشد، اما می‌توانید در بازی Stray از این ویژگی‌ها در کار‌هایی مانند مالیدن به پاهای ربات‌ها، ناخن کشیدن سطوح، خوابیدن، سوار شدن روی زیپ لاین‌ها و کلی چیز‌های دیگر، استفاده کنید.

 

سخت‌افزار مورد نیاز

اگر بخواهید بازی Stray را روی کامپیوتر‌های شخصی اجرا ‌کنید، دانستن اینکه حداقل سیستم مورد نیاز و سیستم پیشنهاد شده چقدر است، می‌تواند تاثیر روی خرید شما داشته باشد. خبر خوب این است که این بازی در بحث سخت‌افزار، آنچنان سخت گیری خاصی ندارد. در حداقل تنظیمات، به یک پردازنده Intel Core i5-2300 یا AMD FX-6350، و در کنار آن، به یک پردازنده گرافیکی GeForce 650 Ti یا Radeon R7 360  به همراه دو گیگابایت حافظه گرافیکی، نیاز دارید. در تنظیمات پیشنهاد شده، به یک پردازنده Intel Core i5-8400 یا AMD Ryzen 5 2600، و در کنار آن به یک پردازنده گرافیکی GeForce GTX 780 با سه گیگابایت حافظه گرافیکی، یا Radeon R290X با چهار گیگابایت حافظه گرافیکی، نیاز دارید. در هر دو تنظیمات پیشنهاد شده، مقدار حافظه رم مورد نیاز و فضای ذخیره‌سازی، به ترتیب، هشت گیگابایت و ۱۰ گیگابایت است.

 

طول بازی

از بازی Stray نباید انتظار ماجراجویی عظیمی داشته باشید. همانطور که گفته شد، به نظر می‌رسد که بازی از عناصر نیمه جهان باز بهره می‌برد، اما در اصل، یک بازی خطی با حرکت ثابت رو به جلو است. پس سؤال اینجاست که بازی چقدر طول می‌کشد. به گفته کمپانی Annapurna Interactive، یک بار اجرای کامل بازی، به طور متوسط، چیزی بین هشت تا ۱۰ ساعت، به طول می‌انجامد.  این تمام زمان مورد نیاز برای به اتمام رساندن بازی Stray است.

 

قیمت

زمانی که بازی Stray در ۱۹ جولای (۲۸ تیر ۱۴۰۱) عرضه شده، تمامی مشترکین سطح بالای سرویس پلی استیشن پلاس (اشتراک Extra، Premium و بسته به منطقه، Deluxe)، به صورت رایگان، به بازی دسترسی داشتند. اگر هم قصد خرید بازی را دارید، چه روی پلی استیشن یا کامپیوتر‌های شخصی، قیمت آن برابر با ۲۹٫۹۹ دلار است.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.